Jak hrát golf
Jak hrát golf

Jak hrát golf

Golf je skvělá hra pro lidi všech věkových kategorií. Není nad to, vyrazit s partou kamarádů a strávit celý den odpalováním míčků. Trénink, čerstvý vzduch, přátelé a spoustu zábavy – to je golf!

Cílem golfu je postupně vložit do každé jamky na hřišti malý míč s dlouhým nástrojem (nazývaným hůl). Hra se obvykle hraje na 9 nebo 18 jamkách. Poté, co poslední hráč zasáhne míč do poslední jamky, hra končí výpočtem skóre.

V golfu se hraje na co nejmenší počet bodů. Golfista získá 1 bod pokaždé, když se jeho hůl dotkne míče. To znamená, že vítězem je hráč, kterému se podaří zasáhnout všechny jamky, jednu po druhé, s nejmenším počtem úderů. Při výpočtu výsledku používáme několik pevných výrazů:
Par: Jedná se o konstantní a předem stanovený standard pro každou jamku, který představuje počet úderů, které by se měly za ideálních okolností hrát pro každou jamku. Říká se, že úspěšní hráči „hrají v paru“.
Bogey: Výkon Bogey je o jedno ráno vyšší než par (a tedy horší). Pokud je výsledek o dva údery vyšší než par, nazývá se to „dvojité bogey“, pokud o tři údery, pak se nazývá „trojité bogey“ atd.
Birdie: Na druhou stranu je birdie, vyšší než par. Proto „jeden pod par“.
Eagle: Výsledek toho, že hráč udělal dvě rány v jamce s parem 4 nebo více. Se skórem 3 rány pod parem se v evropských podmínkách nazývají „Double Eagles“ nebo „Albatross“.
Hole-in-One: Nastane, když hráč zasáhne míč z odpaliště (výchozí pozice) do jamky pouze jedním odpalem.

Každá hůl je odlišná a má jiné fyzické uspořádání, protože je každá hůl určená pro různé typy ran nebo různé typy švihu. Schopnost správně rozlišit, kterou hůl zvolit a kterou ránu v které situaci dát, lze získat pouze v průběhu času. Základní rozdělení je však relativně jednoduché:
Dřevo má širokou hlavu a je obvykle vyrobeno z lehkých materiálů, jako je dřevo nebo lehký kov. Používají se hlavně pro střelbu na velké vzdálenosti. Tento typ výstřelu z odpaliště se někdy nazývá „drive“, takže název nejdelšího dřeva je „driver“.
Železo je užší a těžší než dřevo, typickým materiálem je kov (ocel a různé směsi). Používají se hlavně na krátké a střední rány.
Putter je speciální hůl používaná na greenu a vyžaduje přesnou kontrolu směru a rychlosti. Míč se již nepohybuje ve vzduchu, ale kroutí se po zemi. Pro tyto účely je hůl tvarována a správně vyvážena.

Hřiště je členěno na:
Odpaliště Místo, kde se na jamce zahajuje hra
Fairway: Oblast s nízkou trávou mezi odpalištěm a greenem.
Rough: Začíná za hranicemi fairwaye, je trasa méně udržovaná a vegetace je zde vyšší a hustá.
Green: Samotná jamka se nachází na greenu.
Překážky: Dobře navržené a rozmístěné prvky, pokud se míč zasekne, stane se komplikovaným. Obvykle se jedná o písečné bariéry (zvané bunkry) a vodní plochy různých tvarů.

Zdroj obrázku: https://pixabay.com/cs/photos/golf-%c5%beena-tri%c4%8dko-golfov%c3%a9-hole-83876/

About Frantisek Honsa

Většinu svého volného času trávím na greenu. Je to možnost užít si skvělou zábavu a ještě při ní narazit na zajímavé lidi. Pokud potřebujete parťáky pro hru, neváhejte se mi ozvat a jistě něco vymyslíme.

Check Also

Tipsport Czech Ladies Open

Tipsport Czech Ladies Open 2022

Pozornost ženského evropského golfu se soustředila na středočeský Beroun, kde se konal čtvrtý ročník Tipsport Czech Ladies Open. Tato sportovní událost byla tak skvělá zejména proto, že v TOP 10 byly čtyři české golfistky. Jana Melichová a Klára Spilková dokonce dosáhly vítězných pozic.